Suğgur Kars Röportaj

1.Geleneksel Türk Sanatlarına olan ilginiz ne zaman ve nasıl gelişti?

1980 yılında üniversite için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’ne hazırlanırken suluboya öğrenmek ve tekniğimi geliştirmek için Profesör Doktor Süheyl Ünver’e gittim. Süheyl Ünver sayesinde Geleneksel Türk Sanatları ile tanıştım, kendimi bu alanın içinde buldum. Bu arada çeşitli hocalardan hat, tezhip, minyatür alanlarında dersler aldım. Hocamızı kaybettikten sonra tekrar onun öğrettikleri hakkında devam ettim.1990 yılında Güzel Sanatları Akademisi’ne girdim. Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde tezhibi ana sanat, hattı yardımcı sanat olarak seçtim.

2.Tezhip ve Minyatür yapmanız için sizi yönlendirenler oldu mu?

Süheyl Ünver’e suluboya dersleri almak için gitmiş olmam benim tesadüf eseri bu dünyaya girmeme sebep oldu. Üzerinde düşünmediğim bir alan olmasına rağmen bu sanatla karşılaştıktan sonra kendimden çok şey bulduğum, kendimi çok yakın hissettiğim bu sanat dalının içinde buldum.

3. Sanatıyla sizi etkileyen, eserlerini beğendiğiniz sanatçılar kimler?

Şahkulu ( Türk zevkini güzel yorumladığını düşünüyorum) , Matrakçı, Levni, Ali Üsküdari

4. Birlikte çalıştığınız sanatçılar kimler?

Orhan Dağlı, Hüseyin Kutlu gibi hattat sanatçı arkadaşlarımla birlikte eserler ortaya çıkarıyoruz.

5. İstanbul konulu bir eser yapmak isteseydiniz, ana tema olarak hangi objeyi/objeleri alırdınız?

Daha önce de İzmir, Çeşme, Didim, Trabzon gibi şehir konulu minyatür çalışmalarımda özellikle üzerinde çalıştığım şehirlerin tarihi dokusunu, geçmişten gelen değerlerini ana tema olarak almaya özen gösterdim. İstanbul konulu bir çalışma yapmak da projelerimin arasında yer alıyor özel bir tercihim henüz yok, ama tarihi değerleri konu almaya özen göstereceğimi düşünüyorum.

6. Şimdiye kadar yaptığınız eserler arasında sizin için özel bir yeri olan, özel olarak içinize sindiğini düşündüğünüz bir çalışma var mı?

İçime sinmemiş olan çalışmalarımı uzun süre askıya aldıktan sonra tekrar üzerlerinde duruyor ve onları uzun zaman sonra devam ettiriyorum. Şimdiye kadar bütün çalışmalarımı büyük titizle oluşturdum, uzun zaman alan ve oldukça ince elenip sık dokunan bu çalışmalar arasında bir tercih yapmam mümkün değil.

7.Sanat alanında ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var mı?

Gücüm oldukça devam etmeyi düşünüyorum, son bir hedefim yok çünkü bu sanatın sonsuzluğuna inanıyorum yapabildiğim müddetçe elimden geldiği kadar çalışmalarımı sürdürmeyi planlıyorum.

Selin Özbudak`ın Suğgur Kars ile röportajı.
Fotoğraf: ilker Kavruk

Röportaj : Selin Özbudak

Önceki Sonraki

Yorum Yapın

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.

Su Sanat Evi 10/10 - 2837 Oy