SUĞGUR KARS MİNYATÜR VE TEZHİP SERGİSİ EĞİRDİR’DE AÇILDI

MİNYATÜR VE TEZHİP SERGİSİ’NDE EĞİRDİR, BÜTÜNLEŞTİ

Eğirdir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Suğgur Kars’ın eserlerinin yer aldığı Minyatür ve Tezhip Sergisi, Zabıta Müdürlüğü binasında açıldı.

Sergi açılışına Vali Yardımcısı Mestan Deniz, Kaymakam Dr. Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük,  Sağlık İl müdürü Dr. Mehmet Karakaya, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm. Dr. Osman Aydın, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Ramazan Çelebi, daire amirleri, siyasi parti Başkanları ve temsilcileri, Eğirdir’deki sivil toplum kuruluşlarının başkanları, SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri Ünal Erdinç, Habibe Şimşek, Ayşe Celası, Üniversite öğrencileri, çok sayıda davetlinin yanı sıra tezhip ve minyatür sanatına meraklı vatandaşlar katıldı.

Sergi açılışında bir konuşma yapan Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, “Eğirdir nüfus bakımından küçük olabilir ama ilçemizde gelişmişlik bakımından güzel faaliyetler yapmaya devam ediyoruz. Eğirdir ayrıcalıklı ve güzel bir şehirdir. Selçuklu Şehridir. Kültür Şehridir. Eğirdir’de sosyal, kültürel yönden ve turizm bakımdan halkımız adına hizmetlerimiz devam ediyor. Güzel ilçemiz her yönden hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bunun bir numunesini de bugün hep birlikte yaşıyoruz. Belediyemiz tarafından düzenlenen ve Suğgur Kars Hanımefendinin eserlerinin yer aldığı sergimize katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı yarı teşekkür ediyorum” dedi.

Bir birinden kıymetli ve güzel eserlerini sergileyen Suğgur Kars da kısa bir selamlama konuşması yaparak bütün misafirlere “hoş geldiniz” dedi.

Daha sonra Kaymakam Dr. Yalçın Yılmaz bir konuşma yaptı. Kaymakam Dr. Yılmaz, “Eğirdir her yönüyle çok güzel. Eğirdir’de Belediyemiz tarafından güzel faaliyetler yapılmaya devam ediliyor. Her geçen gün hareketlilik artıyor. Bu tür kültürel ve sosyal faaliyetler ilçemize çok yakışıyor. Isparta’nın ileriye dönük gelişim planlamaları Eğirdir merkezli düşünülmelidir” dedi.

Vali Yardımcısı Mestan Deniz son olarak bir konuşma yaptı. Mestan Deniz konuşmasında, “Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan güzel ilçemizde bu tür faaliyetlerin olması Eğirdir’in ne kadar çok geliştiğinin göstergesidir. Değerli Belediye Başkanımıza her konuda örnek olduğu için teşekkür ediyorum. Burada bulunan siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve diğer vatandaşlarımıza örnek alabilecekleri bir davranış sergilediği için Belediye Başkanımızı takdir ediyorum. Isparta bir ilim şehri. Güzel ilçemiz Eğirdir de bir kültür ve turizm şehri. İlim şehri Isparta tanıtılırken Eğirdir ile birlikte adını duyuruyor. İlim şehri Isparta’ya turizm şehri Eğirdir öncülük yapmaktadır. Kültürel, turizm, sosyal ve ekonomik değerlere sahip çıkan olumlu bir örnek davranış sergilen Başkanımızı buradaki bütün arkadaşlarımız örnek olmalıdır. Değerli sanatçımız Suğgur Kars Hanımefendiyi de tebrik ediyorum. Bir birinden güzel eserlerini burada sergiliyor. Sanatın içindeki o ince duyguyu insanlara aşılamak için çalışıyorlar kendilerini takdirle selamlıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından misafirlere sergisini gezdiren Suğgur Kars, yaptığı eserlerin detaylarını da anlattı. Suğgur Kars’ın Eğirdir’i anlatan eseri misafirlerin dikkatinden kaçmadı. Misafirler Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral’in sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı faaliyetlerinden dolayı teşekkür ettiler.

 

Sağgur Kars’ın özgeçmişi

İstanbul’da doğdu. Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalında Türk Süsleme Sanatları seminerlerine (1980-1988) devam etti. 1984 yılında Süheyl Ünver’den Tezhip İcazeti aldı.

1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümüne girdi. Tezhip ana sanat, hat yardımcı sanatını seçti. 1994 yılında mezun oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Didim’de kendi sergilerini açtı. Ayrıca, İstanbul, Konya ve Mısır’da karma sergilere eserleriyle iştirak etti. 2011 yılından başlamak üzere üç yıldır Gravür sanatı ile yakından ilgilenmektedir.

 

 

http://www.egirdir.bel.tr/egirdirhaber-398-suggur-kars-minyatur-ve-tezhip-sergisi-egirdir’de-acildi.html

Önceki Sonraki

Yorum alanı kapalı.

Su Sanat Evi 10/10 - 2837 Oy